
Wiemy, że czegoś poszukujesz.
Pozwól nam sobie pomóc.
Zadzwonimy do Ciebie lub przyjedziemy na budowę/projekt.
Klikając Wyślij akceptujesz naszą Politykę Prywatności.
W wyniku widocznych gołym okien zmian klimatycznych na terytorium naszego kraju coraz częściej obserwowane są gwałtowne zjawiska pogodowe związane z nadmiernymi opadami deszczu. Wiąże się to z powstawaniem powodzi zalewających część obiektów mieszkalnych i przemysłowych. Skutecznym sposobem na usunięcie wody zalegającej wewnątrz budynków jest zastosowanie odpowiedniej pompy odwadniającej. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się tym urządzeniom. Zapraszamy do lektury.
Pompy odwadniające zaliczane są do grupy pomp zatapialnych. Urządzenia te wyróżnia prosta budowa oraz łatwość obsługi. Po zanurzeniu w wodzie uruchamiany jest silnik pompy, którego praca prowadzi do zasysania cieczy i odprowadzania jej poza zalane pomieszczenie. Wszystko dzięki różnicy ciśnień pomiędzy stroną ssawną i tłoczną.
W zależności od rodzaju urządzenia (wyróżniamy pompy tłokowe i wirnikowe) ruch cieczy odbywa się nieco inaczej. W starszych modelach tłokowych ruch możliwy jest dzięki obecności wbudowanego na stałe tłoka, który porusza się, wymuszając przesuwanie cieczy ku górze. Aby urządzenie działało prawidłowo, cały mechanizm musi być zanurzony w wodzie. W nowocześniejszych modelach wirnikowych w miejsce tłoka montowany jest specjalny wirnik z łopatkami. Każdorazowy obrót wirnika napędza przepływ cieczy z części ssącej do tłocznej. Przewagą pomp wirnikowych jest fakt, że nie muszą być całkowicie zanurzone w wodzie.
Produkowane współcześnie pompy odwadniające stanowią jeden z głównych elementów wyposażenia jednostek Straży Pożarnej oraz prywatnych przedsiębiorstw zmagających się z okresowymi podtopieniami. Po urządzenia te coraz częściej sięgają również klienci indywidualni, usuwający skutki powodzi z piwnic swoich domów.
Duża popularność pomp tego typu wynika z ich licznych zalet. To wysokowydajne produkty o modułowej budowie i wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystanie materiałów o zwiększonej wytrzymałości gwarantuje odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne wynikające z pracy w trudnych warunkach. Większość dostępnych modeli charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, co ułatwia ich przechowywanie i przenoszenie.
Właściwy dobór pompy do odwodnień uzależniony jest od kilku czynników. Duże znacznie ma m.in. kategoria zalania dobierana na podstawie czystości i zasięgu rozprzestrzenienia się wody. Z uwagi na to, że woda zalegająca w budynkach w wyniku powodzi zawiera w sobie liczne zanieczyszczenia w postaci piasku, żwiru, liści, gałęzi czy substancji chemicznych, wybrany model powinien być przystosowany do sprawnego pompowania wody brudnej. Najlepiej, aby pompa wyposażona była w dodatkowy filtr lub rozdrabniacz dużych cząstek stałych.
Parametrami technicznymi, o których nie można zapomnieć przy wyborze urządzenia, są: moc, wydajność, maksymalna wysokość podnoszenia cieczy oraz przelot swobodny. Nie bez znaczenia jest też rozmiar i waga pompy. W przypadku modeli elektrycznych istotny jest również, rodzaj złącza, a także wartość napięcia oraz długość kabla zasilającego.