Pompy odwadniające – urządzenia do usuwania skutków powodzi

W wyniku widocznych gołym okien zmian klimatycznych na terytorium naszego kraju coraz częściej obserwowane są gwałtowne zjawiska pogodowe związane z nadmiernymi opadami deszczu. Wiąże się to z powstawaniem powodzi zalewających część obiektów mieszkalnych i przemysłowych. Skutecznym sposobem na usunięcie wody zalegającej wewnątrz budynków jest zastosowanie odpowiedniej pompy odwadniającej. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się tym urządzeniom. Zapraszamy do lektury.

Jak działają pompy odwadniające?

Pompy odwadniające zaliczane są do grupy pomp zatapialnych. Urządzenia te wyróżnia prosta budowa oraz łatwość obsługi. Po zanurzeniu w wodzie uruchamiany jest silnik pompy, którego praca prowadzi do zasysania cieczy i odprowadzania jej poza zalane pomieszczenie. Wszystko dzięki różnicy ciśnień pomiędzy stroną ssawną i tłoczną.

W zależności od rodzaju urządzenia (wyróżniamy pompy tłokowe i wirnikowe) ruch cieczy odbywa się nieco inaczej. W starszych modelach tłokowych ruch możliwy jest dzięki obecności wbudowanego na stałe tłoka, który porusza się, wymuszając przesuwanie cieczy ku górze. Aby urządzenie działało prawidłowo, cały mechanizm musi być zanurzony w wodzie. W nowocześniejszych modelach wirnikowych w miejsce tłoka montowany jest specjalny wirnik z łopatkami. Każdorazowy obrót wirnika napędza przepływ cieczy z części ssącej do tłocznej. Przewagą pomp wirnikowych jest fakt, że nie muszą być całkowicie zanurzone w wodzie.

Główne zalety pomp odwadniających

Produkowane współcześnie pompy odwadniające stanowią jeden z głównych elementów wyposażenia jednostek Straży Pożarnej oraz prywatnych przedsiębiorstw zmagających się z okresowymi podtopieniami. Po urządzenia te coraz częściej sięgają również klienci indywidualni, usuwający skutki powodzi z piwnic swoich domów.

Duża popularność pomp tego typu wynika z ich licznych zalet. To wysokowydajne produkty o modułowej budowie i wszechstronnym zastosowaniu. Wykorzystanie materiałów o zwiększonej wytrzymałości gwarantuje odporność na korozję i uszkodzenia mechaniczne wynikające z pracy w trudnych warunkach. Większość dostępnych modeli charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, co ułatwia ich przechowywanie i przenoszenie.

Jak dobrać odpowiednią pompę do odwodnień?

Właściwy dobór pompy do odwodnień uzależniony jest od kilku czynników. Duże znacznie ma m.in. kategoria zalania dobierana na podstawie czystości i zasięgu rozprzestrzenienia się wody. Z uwagi na to, że woda zalegająca w budynkach w wyniku powodzi zawiera w sobie liczne zanieczyszczenia w postaci piasku, żwiru, liści, gałęzi czy substancji chemicznych, wybrany model powinien być przystosowany do sprawnego pompowania wody brudnej. Najlepiej, aby pompa wyposażona była w dodatkowy filtr lub rozdrabniacz dużych cząstek stałych.

Parametrami technicznymi, o których nie można zapomnieć przy wyborze urządzenia, są: moc, wydajność, maksymalna wysokość podnoszenia cieczy oraz przelot swobodny. Nie bez znaczenia jest też rozmiar i waga pompy. W przypadku modeli elektrycznych istotny jest również, rodzaj złącza, a także wartość napięcia oraz długość kabla zasilającego.