Gdzie stosuje się pompy rotacyjne wyporowe?

Pompy rotacyjne wyporowe o wysokim przelocie swobodnym to urządzenia o szerokim zastosowaniu. Chętnie wykorzystywane są w niemal każdej gałęzi przemysłu, a także rolnictwie i budownictwie. Czym charakteryzują się pompy rotacyjne wyporowe? Jak działają te urządzenia i gdzie się je stosuje? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Charakterystyka i zasada działania pomp rotacyjnych wyporowych

Pompy rotacyjne to jeden z rodzajów pomp wyporowych wykorzystywanych przy transporcie zarówno wody czystej i zanieczyszczonej, jak i płynów specjalnych. To jeden z najpopularniejszych typów pomp do zastosowań przemysłowych. W trakcie pracy pomp rotacyjnych wykonywany jest ruch obrotowy powodujący zmianę przestrzeni w komorze głównej urządzenia. W czasie wzrostu objętości przestrzeń wewnątrz pompy się powiększa, dzięki czemu ciecz może zostać zassana do środka. Po zassaniu maksymalnej ilości cieczy przestrzeń zaczyna się kurczyć, co prowadzi do przekazania cieczy do przewodu tłocznego. Czynności te następują jednocześnie (w trakcie zasysania wykonywane jest tłoczenie), co sprawia, że pompy te charakteryzują się jednostajną pracą. To jedna z największych zalet tych urządzeń. Innymi są: prosta budowa oraz stosunkowo niewielkie wymiary względem mocy, wydajności, przelotu swobodnego i osiąganego ciśnienia.

Branże, w których wykorzystuje się pompy rotacyjne wyporowe

Ze względu na dobre parametry oraz relatywnie niskie koszty eksploatacji po pompy rotacyjne wyporowe bardzo chętnie sięgają firmy związane z wieloma gałęziami przemysłu. Mowa tu o przemyśle wydobywczym, chemicznym, naftowym czy spożywczym. Urządzenia te wykorzystywane są także w sektorze rolniczym oraz budownictwie. Znakomicie sprawdzają się przy wszystkich pracach związanych z pompowaniem płynów specjalnych o średniej i dużej lepkości oraz wymagających dużej wysokości podnoszenia. Pompy rotacyjne wyporowe stosowane są podczas tłoczenia olejów, smarów, spożywczej melasy, sapropelu, wody wapiennej, ścieków, płynów recyrkulacyjnych i rozpuszczalników. To dobry wybór również w przypadku konieczności pompowania produktów o konsystencji stałej: piasku, żwiru, biomasy czy bentonitu.

Jeśli szukasz wysokiej jakości pomp rotacyjnych wyporowych o zdolności do samozasysania, niezmiennej wydajności, dużej sprawności i wysokości podnoszenia oraz niewrażliwych na występowanie gazów i cieczy o dużej lepkości, skorzystaj z oferty firmy UPRENT. Posiadamy bogaty wybór urządzeń pochodzących od najlepszych producentów. Gwarantujemy pomoc przy wyborze modelu najlepiej dopasowanego do potrzeb konkretnego klienta. Zapewniamy kompleksowe wsparcie techniczne oraz usługi 24/7.