Czym charakteryzują się szalunki typu box?

Szalunki to konstrukcje służące do tymczasowego podtrzymywania betonu lub zapraw murarskich podczas budowy. Stanowią swego rodzaju rusztowanie, które umożliwia odpowiednie uformowanie kształtów i wymiarów powstających elementów konstrukcji budowlanej – ścian, słupów, belek czy stropów. Jednymi z najpopularniejszych są szalunki typu box. Czym się charakteryzują? Już wyjaśniamy!

Szalunki typu boks – co to takiego?

Szalunki typu boks to prefabrykowane elementy, z których można zbudować szalunek w kształcie prostokątnym. Przypominają zatem boks, skąd wzięła się ich nazwa. Składają się  z dwóch płyt podstawowych ze stali. Połączone są rozporą kompletną, która składa się z dwóch regulatorów i łącznika. Ma ona za zadanie ustalenie szerokości wykopu, odpowiednie połączenie pary płyt i równomierne rozłożenie parcia gruntu po obydwu stronach konstrukcji. Niekiedy tego rodzaju obudowy do wykopów mają ponadto płyty uzupełniające, które montowane są z dołu i góry. Również są zbudowane ze stali, jednak w porównaniu do płyt podstawowych są niższe. Pozwalają zwiększyć głębokość zabezpieczanego wykopu aż o dodatkowe 100-120 cm.

Po umieszczeniu zbrojenia, do wnętrza szalunku wylewa się beton lub inny materiał. Po jego utwardzeniu tak skonstruowane obudowy do wykopów można usunąć. Pozwala to na uzyskanie równej i gładkiej  powierzchni betonowej. Szalunki typu boks są stosunkowo łatwe w montażu i demontażu, co pozwala na szybkie wykonywanie prac budowlanych. Są też stosunkowo lekkie i mobilne, co umożliwia łatwe przenoszenie konstrukcji na kolejne miejsca budowy.

Zastosowanie szalunków typu box

Szalunki typu box znajdują zastosowanie w różnych projektach budowlanych. Są przydatne zwłaszcza w przypadku konstrukcji betonowych, które wymagają równomiernej i stabilnej formy. Zastosowanie szalunków typu box to w dużej mierze projekty związane z pracami budowlanymi lub remontowymi sieci komunikacyjnych (wodno-kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych, światłowodów itp.). Są także bardzo przydatne podczas wznoszeniu konstrukcji, której czas realizacji jest bardzo krótki. Szalunki typu box są stosunkowo małe i szybko się je montuje, dzięki czemu nie opóźniają budowy. Co ważne, jest wiele firm, które oferują wynajem szalunków typu box. Dzięki temu stosowanie ich nie tylko nie opóźnia prac, ale jest tańsze niż kupno innych szalunków.