Na jakie parametry należy zwracać uwagę przy wyborze pompy?

Na rynku istnieje wiele rodzajów pomp, które różnią się pomiędzy sobą istotnymi parametrami. Podstawowym kryterium podziału jest oczywiście sposób wykorzystania, ale nie jest to jedyna rzecz, o której trzeba pamiętać przy wyborze. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze parametry, na które należy zwracać uwagę, wybierając pompę do wody. Zapraszamy do lektury.

Przeznaczenie

Najważniejszą kwestią braną pod uwagę przy wyborze pompy jest bez wątpienia jej przeznaczenie. Precyzyjne określenie charakteru zadań, do których wybrany model będzie w przyszłości wykorzystywany, ma niebagatelne znaczenie przy wyborze pompy. Modele przeznaczone do pompowania wody czystej nie sprawdzą się bowiem w tłoczeniu ścieków czy brudnych cieczy z zalanych pomieszczeń. Próba zastosowania pompy niezgodnie z przeznaczeniem najczęściej kończy się uszkodzeniem urządzenia. Przed zakupem lub wypożyczeniem należy więc sprecyzować cele i ustalić przyszłe wykorzystanie. Pozwoli to dobrać odpowiedni model i korzystać z niego zgodnie z przeznaczeniem.

Wydajność

Kolejnym parametrem branym pod uwagę przy wyborze pompy jest wydajność urządzenia. Określa ona objętość cieczy, jaką konkretny model jest w stanie przepompować w określonym czasie. Symbolem wydajności jest litera Q. Najczęściej wyraża się ją w metrach sześciennych na godzinę. Im wydajność pompy jest większa, tym urządzenie pompuje większą ilość cieczy w ciągu jednej godziny. Modele o największej wydajności stosowane są przede wszystkim w przemyśle oraz przy pompowaniu płynów specjalnych.

Wysokość podnoszenia

Wysokość podnoszenia pompy (H) to wyrażany w metrach parametr określający, na jaką maksymalną wysokość dane urządzenie jest w stanie wypompować ciecz. Choć nie jest to do końca prawidłowe zdefiniowanie tej właściwości, z uwagi na skomplikowaną naukową definicję zwyczajowo przyjęło się podawać właśnie taki opis. Wysokość podnoszenia ściśle powiązana jest z wydajnością – im wyżej pompa podnosi ciecz, tym niższa jest jej aktualna wydajność i odwrotnie. To parametr, który jest szczególnie istotny przy wyborze pomp wysokociśnieniowych i głębinowych, pracujących zdecydowanie poniżej poziomu gruntu.

Moc

Parametrem branym pod uwagę przy wyborze pompy jest też moc urządzenia. Oznacza się ją literą N lub P. Jednostką mocy jest z kolei wat (W) lub kilowat (kW). Moc silnika pompy wiąże się bezpośrednio z możliwościami urządzenia. Jest to bowiem iloczyn wysokości podnoszenia oraz wydajności. Z reguły im jednostka napędowa jest mocniejsza, tym pompa odznacza się większą sprawnością. Moc modeli przeznaczonych do użytku domowego to zazwyczaj kilkaset watów. W przypadku pomp wykorzystywanych w przemyśle parametr ten osiąga zdecydowanie większe wartości.

Przelot swobodny

Przelot swobodny to parametr określający maksymalną średnicę cząstek stałych, które jest w stanie przepompować dany model pompy. Wartość ta najczęściej wyrażana jest w milimetrach (mm). Z powodu faktu, że przelot swobodny związany jest z przepływem cząstek stałych, na parametr ten szczególną uwagę muszą zwracać przede wszystkim inwestorzy zainteresowani kupnem lub wynajmem pomp do przepompowni ścieków, wody brudnej  czy szlamu.

Rodzaj napędu

Podczas wyboru pompy ważny jest też rodzaj napędu tego urządzenia. Na rynku istnieją pompy z silnikiem elektrycznym oraz spalinowym. Jednostki elektryczne pracują znacznie ciszej, dzięki czemu pompy te bez problemów można stosować pod wodą czy w zamkniętych pomieszczeniach. Urządzenia wyposażone w silniki elektryczne muszą być jednak podłączone do źródła zasilania, co w niektórych przypadkach może wykluczać ich wykorzystanie. Niezależne od zewnętrznego źródła są modele z jednostką spalinową. Wygoda pracy z tymi urządzeniami jest więc wyższa. Pompy spalinowe zazwyczaj mają także większą moc, dzięki czemu mogą być wykorzystywane przy projektach wymagających zastosowania cięższego sprzętu o większych gabarytach.