Kluczowe parametry brane poduwagę w projektach pompowania

Odwadnianie wykopów budowlanych, usuwanie wody z terenów zalanych w wyniku podtopień i powodzi, bypassy ścieków czy tłoczenie płynów specjalnych – do wszystkich tych zadań niezbędne jest wykorzystywanie wysokiej jakości urządzeń pompujących. Każde z nich wymaga opracowania indywidualnego projektu oraz dobrania odpowiedniego sprzętu. W dzisiejszym artykule przedstawimy kluczowe parametry brane pod uwagę w projektach pompowania. Zapraszamy do lektury.

Charakter projektu

Dobór konkretnego rozwiązania pompującego w dużej mierze zależny od charakteru projektu pompowania. Inne urządzenia sprawdzą się podczas odwadniania niewielkiego obszaru pod przyszłą budowę domu jednorodzinnego, a inne w czasie odwadniania rozległego terenu pod budowę dużego osiedla budynków wielorodzinnych. To samo dotyczy bypassu ścieków i pompowania płynów specjalnych.

Wiele zależy również od rodzaju pompowanej cieczy. Określenie, czy w projekcie pompowana będzie woda czysta, czy brudna ma kluczowe znaczenie w kontekście wyboru właściwego sprzętu. Tłoczenie cieczy pozbawionej różnego rodzaju zanieczyszczeń i cząstek stałych jest dużo prostsze i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, podnoszącego koszt całego projektu. W przypadku wody brudnej konieczne jest skorzystanie z wirnikowych pomp do przepompowni ścieków lub wysokiej jakości modeli zanurzeniowych z rozdrabniaczem. Stosowany jest on w celu rozkruszenia obecnych w cieczy zabrudzeń występujących w postaci stałej. W pompach bez tego elementu cząstki stałe mogą zapchać urządzenie, co może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Konkretne parametry pompy – moc, wydajność, wysokość podnoszenia cieczy

W trakcie realizacji projektu pompowania niezwykle istotny jest dobór pompy charakteryzującej się odpowiednimi parametrami. Wielu niedoświadczonych inwestorów jest przekonanych, że najistotniejszym parametrem urządzenia jest moc silnika. To nieprawda, ponieważ o ile moc jest ważna, to nie decyduje o tym, że konkretny model pompy będzie odpowiedni do danej instalacji. Takie samo znaczenie przy wyborze ma także wydajność oraz wysokość podnoszenia cieczy. Na rynku znaleźć można pompy o niskiej mocy, które wydajnością i wysokością podnoszenia przewyższają teoretycznie lepsze modele o wyższej mocy.

Jeżeli nie wiesz, jakie urządzenie będzie pasować do Twojego projektu, skorzystaj z pomocy ekspertów z firmy UPRENT. Gwarantujemy, że wspólnie znajdziemy najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie.

Wielkość strat hydraulicznych w projekcie

Kolejnym ważnym parametrem branym pod uwagę w projektach pompowania jest określenie rzeczywistych strat liniowych i miejscowych. Wynikają one z przepływu cieczy przez układy hydrauliczne. Straty liniowe wywoływane są siłami tarcia występującymi pomiędzy płynem a ściankami kanału przepływowego. Na ilość strat liniowych wpływ ma zarówno prędkość przepływu cieczy, jak i długość przewodów oraz ich kształt. Straty miejscowe z kolei to efekt występowania rozmaitych przeszkód wewnątrz kanału przepływowego. Mogą być to zawory, kolana czy złączki. Kiedy ciecz przepływająca przez kanał napotyka jedną z takich przeszkód, może dojść do zmiany kierunku lub prędkości przepływu, co ma wpływ na wielkość strat.

Oba rodzaje strat generują duże koszty eksploatacyjne. Stąd też istnieje potrzeba, aby je minimalizować. W tym celu należy dokładnie rozplanować całą instalację oraz dobrać urządzenie wytwarzające ciśnienie umożliwiające zrównoważenie strat. Oferta firmy UPRENT zawiera profesjonalne wsparcie techniczne udzielane przed doświadczonych ekspertów. Dzięki temu nie musisz martwić się o samodzielny dobór sprzętu do realizowanego przez siebie projektu. Nasi specjaliści pomogą Ci wybrać najefektywniejsze rozwiązanie, pozwalające zredukować powstałe straty hydrauliczne.