
Wiemy, że czegoś poszukujesz.
Pozwól nam sobie pomóc.
Zadzwonimy do Ciebie lub przyjedziemy na budowę/projekt.
Klikając Wyślij akceptujesz naszą Politykę Prywatności.
Wśród urządzeń wykorzystywanych do tłoczenia wody oraz innych cieczy w domu i przemyśle dużą popularnością cieszą się pompy zatapialne. Wynika to przede wszystkim z uniwersalności zastosowania oraz stosunkowo niskiej ceny zarówno kupna, jak i wynajmu tych urządzeń. W dzisiejszym artykule skupimy się przede wszystkim na wynajmie pomp zatapialnych. Kiedy warto się na to zdecydować? W jakich sytuacjach się to opłaca? Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Istnieje kilka rodzajów pomp zatapialnych. Głównym kryterium podziału jest w tym przypadku sposób zastosowania. Urządzenia te dzielą się na pompy do wody czystej i brudnej. Pierwsze z nich przeznaczone są do tłoczenia wody oczyszczonej, niezawierającej cząstek stałych. Zazwyczaj jest to woda pozyskiwana z pojemników na deszczówkę lub bezpośrednio ze studni. Pompy te często wykorzystywane są w gospodarstwach domowych, nieprzyłączonych do miejskiej sieci kanalizacji. Ze względu na prostą budowę są z reguły najtańsze.
Większe możliwości zastosowania mają pompy do wody brudnej. Urządzenia te dzielą się na kilka kategorii. Na rynku dostępne są m.in. pompy do szamba czy usuwania wody z zalanych pomieszczeń. Budowa tych urządzeń jest solidniejsza, ponieważ muszą być odporne na kwasy oraz inne substancje chemiczne zawarte w zanieczyszczonych cieczach. Niektóre z nich wyposażone są w rozdrabniacz, umożliwiający skuteczne pozbycie się cząstek stałych zawartych w cieczy.
Bez względu na rodzaj zasada działania każdej pompy zanurzeniowej jest podobna. Najważniejszym elementem wszystkich urządzeń jest spalinowy lub elektryczny silnik, odpowiedzialny za wytwarzanie energii potrzebnej do prawidłowego zasysania wody. Po umieszczeniu pompy w zbiorniku i uruchomieniu silnika woda jest pobierana, a następnie odprowadzana wężem w wyznaczone do tego miejsce. Cały proces jest możliwy dzięki różnicy ciśnień pomiędzy stroną ssawną a tłoczną. Charakterystyczną częścią każdej pompy zanurzeniowej jest pływak, którego zadaniem jest monitorowanie zanurzenia pompy w wodzie. Dzięki temu urządzenie nigdy nie pracuje „na sucho”.
Pompy zanurzeniowe to urządzenia o szerokim zakresie zastosowania. W warunkach domowych można wykorzystać je do oczyszczania szamba, usuwania wody z basenu czy oczka wodnego lub wypompowywania wody deszczowej z podziemnego zbiornika. Jeśli chodzi o wykorzystanie w przemyśle, to pompy te mogą zostać użyte do usuwania wody z zalanych pomieszczeń i obiektów podziemnych, odwadniania studzienek drenażowych, a nawet osuszania wykopów na potrzeby prowadzenia prac ziemnych różnego typu. Co bardzo ważne, pompy zanurzeniowe sprawdzają się wyłącznie podczas tłoczenia wody z głębokości maksymalnie kilkunastu metrów. Przy bardziej skomplikowanych projektach niezbędne może być skorzystanie z profesjonalnej pompy głębinowej.
Obecnie wiele osób decyduje się na wynajem pomp zatapialnych. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, szczególnie jeśli mówimy o sytuacji, gdy pompa nie jest Ci potrzeba na co dzień. Jeżeli nie prowadzisz firmy wykonującej okresowe odwonienia i nie mieszkasz na terenie zalewowym, dzięki czemu nie musisz zmagać się z częstymi podtopieniami, to z pewnością nie potrzebujesz tego urządzenia na stałe. Wynajem jest tańszy od kupna, co jest ważnym argumentem przemawiającym za tą formą użytkowania sprzętu. Jeśli wynajmiesz pompę, nie będziesz musiał martwić się o jej przechowywanie, gdy nie będziesz z niej korzystał. Po skończeniu pracy urządzenie wraca do wypożyczalni, co eliminuje problem konieczności posiadania garażu lub magazynu.