Jak usunąć wodę zalegającą w wyniku podtopień?

Coroczne roztopy, gwałtowne ulewy, awarie sieci wodociągowej, uszkodzone dachy czy nierozważni sąsiedzi – wszystko to może być przyczyną zalania budynku. To poważny problem, który, w wyniku zmieniającego się klimatu, dotyka coraz większą grupę osób. Jeżeli i Ty zmagasz się z okresowymi podtopieniami, powinieneś wiedzieć, jak usunąć wodę zalegającą w piwnicy czy innym pomieszczeniu. Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego usunięcie wody jest konieczne?

Woda zalegająca w budynku stanowi spory kłopot dla jego właściciela. Nie chodzi tu wyłącznie o fakt, że pomieszczenie, w którym znajduje woda, traci swoje wartości użytkowe, przez co nie można z niego korzystać. Zalegająca na podłodze i ścianach wilgoć tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii, grzybów oraz pozostałych elementów mikroflory. To z kolei ma niekorzystny wpływ zarówno na jakość materiałów budowlanych, jak i ludzkie zdrowie. Jeżeli wewnątrz budynku zalega woda, nie można rozpocząć remontu zalanych pomieszczeń. Ułożenie nowego parkietu na podłodze czy pomalowanie ścian jest niemożliwe przed usunięciem nadmiaru cieczy. Problemem jest też nieprzyjemny zapach wydzielany przez rozwijające się wewnątrz mikroorganizmy.

Jaki sprzęt jest używany do usunięcia wody z zalanego obiektu?

Wodę z obiektów zalanych w wyniku podtopień można usunąć w sposób naturalny. Wietrzenie pomieszczeń oraz czekanie, aż ciecz odparuje samoistnie, jest jednak bardzo czasochłonne. Metoda ta kompletnie nie sprawdza się w przypadku poważnych zalań, gdzie poziom wody jest wysoki. W takiej sytuacji jedynym korzystnym rozwiązaniem jest wynajem pomp zatapialnych. Polecanym produktem jest pompa przystosowana do tłoczenia cieczy zawierających cząstki stałe – najlepiej wyposażona w filtr wstępny lub rozdrabniacz. Model do pompowania wody czystej nie jest dobrym wyborem, ponieważ znajdujące się w cieczy zanieczyszczenia mogłyby doprowadzić do zapchania urządzenia, a w rezultacie jego uszkodzenia.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, wybierając pompę zatapialną?

Obecnie na rynku istnieje kilka modeli pomp zatapialnych wykorzystywanych do usuwania wody z zalanych pomieszczeń. Podczas wyboru sprzętu warto więc zwracać uwagę na konkretne parametry danego urządzenia. Największe znaczenie ma wydajność pompy. Im jest ona wyższa, tym konkretny model jest w stanie przepompować więcej cieczy w danej jednostce czasu. Na potrzeby usunięcia wody z piwnicy lub innego pomieszczenia gospodarczego wystarczy urządzenie o wydajności około 15 m³/h. Wartość tę trzeba dobierać z uwzględnieniem strat spowodowanych przepływem wody przez instalację. Wydajność to jednak nie wszystko, ponieważ w czasie poszukiwań idealnego modelu należy sprawdzać również jego moc, wysokość podnoszenia cieczy, przelot swobodny oraz rodzaj napędu.

Usunięcie wody i co dalej, czyli kolejne etapy osuszania budynku

Pozbycie się nadmiaru wody z zalanego pomieszczenia nie kończy procesu osuszania budynku. W dalszej kolejności należy zająć się wysuszeniem ścian i podłóg. Warto użyć do tego specjalnych urządzeń wymuszających podniesienie temperatury w pomieszczeniu. Mogą być to nagrzewnice elektryczne lub grzejniki konwektorowe, które dodatkowo zwiększają ruch powietrza wewnątrz budynku. Jeżeli zastosowana w obiekcie izolacja termiczna jest niskiej jakości, przed osuszaniem murów trzeba zająć się jej modernizacją. W późniejszym etapie trzeba przeprowadzić ozonowanie ścian i wnętrz. Usunie to szkodliwe grzyby odpowiedzialne za rozwój pleśni. Dopiero po pozbyciu się wszystkich skutków powodzi można rozpocząć remont zalanego budynku.