Jak dobrać odpowiednią pompę zatapialną?

Pompy zatapialne to popularna grupa pomp do zastosowań domowych i przemysłowych. Ze względu na liczne zalety urządzenia te stanowią podstawowe wyposażenie wielu firm potrzebujących niezawodnego sprzętu do odpompowywania wody z pomieszczeń zalanych w wyniku podtopień. Jak działają pompy zatapialne? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając te urządzenia? To pytania, na które odpowiadamy w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.

Jak działają pompy zatapialne?

Pompy zatapialne, nazywane również zanurzeniowymi, to urządzenia o prostej budowie i nieskomplikowanej zasadzie działania. Ich praca oparta jest na różnicy ciśnień po stronie ssawnej i tłocznej. Po umieszczeniu pompy w zbiorniku oraz uruchomieniu silnika (najczęściej jest to jednostka elektryczna) urządzenie zaczyna pompować wodę, która następnie odprowadzana jest w wyznaczone do tego miejsce. W zależności od rodzaju pompy zatapialnej (wyróżnia się modele tłokowe i wirnikowe) sposób pompowania jest nieco inny. W tradycyjnych pompach tłokowych ruch cieczy ze strony ssawnej do tłocznej odbywa się przy pomocy tłoka, natomiast w nowoczesnych pompach wirnikowych ruch ten wywoływany jest przez specjalny wirnik z łopatkami.

Do czego wykorzystywane są pompy zanurzeniowe?

Pompy zanurzeniowe to urządzenia o szerokich możliwościach zastosowania. Sprzęt ten sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność przepompowania lub wypompowania nadmiaru cieczy zalegającej w zbiorniku wodnym czy zalanym pomieszczeniu (piwnicy, podziemnym garażu, magazynie). W zależności od rodzaju urządzenia te wykorzystywane są do pracy z wodą czystą lub zanieczyszczoną cząstkami stałymi (ściekami). Ze względu na fakt, iż pompy zatapialne z reguły charakteryzują się niewielką mocą i wysokością podnoszenia, nie nadają się do budowy systemów hydroforowych (czerpania wody z własnego ujęcia) czy systemów zraszania ogrodu.

O czym należy pamiętać, wybierając pompę zanurzeniową?

Wybór odpowiedniego modelu pompy zanurzeniowej to niełatwe zadanie, szczególnie dla osób, które na co dzień nie mają zbyt wiele wspólnego z tymi urządzeniami. Najważniejszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze pompy, jest zakres przyszłego użytkowania tego urządzenia. Modele przeznaczone do pompowania wody czystej nie sprawdzą się w tłoczeniu ścieków czy brudnej wody z zalanych pomieszczeń. Próba wykorzystania pompy niezgodnie z przeznaczeniem najpewniej skończy się uszkodzeniem urządzenia.

Parametrami technicznymi istotnymi przy wyborze urządzenia są przede wszystkim: moc i wydajność pompy, maksymalna wysokość podnoszenia cieczy, wartość przelotu swobodnego, rodzaj złącza oraz typ jednostki napędowej. Przy silnikach elektrycznych ważna jest także wartość napięcia (230 V czy 400 V) i długość kabla zasilającego.

Kupno czy wynajem pomp zatapialnych? Co się bardziej opłaca?

Po wyborze dopasowanego do potrzeb konkretnego inwestora modelu pompy pozostaje jeszcze jedna kwestia do rozważenia – kupić czy wynająć? Wynajem pomp zatapialnych to dużo lepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na wykorzystanie tych urządzeń jest niewielkie. Jeżeli nie zmagasz się z okresowymi podtopieniami i nie wykonujesz regularnych prac związanych z wypompowywaniem wody z przydomowych zbiorników, to zdecyduj się na wynajem. Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy. Wynajem jest zwykle znacznie tańszy od kupna. Przy wynajmie nie musisz również martwić się o konieczność przechowywania sprzętu, gdy nie jest on wykorzystywany. Po skończeniu pracy zwracasz pompę do wypożyczalni, przez co nie zalega w Twoim garażu czy magazynie.